Proteesid

 • Esmaprotees Amputeerida võidakse kas terve jäse või osa jäsemest. Alajäseme amputatsioonid – varvas, jalalaba, jalaosa allpoolt või ülevalt põlve, või terve jalg (puusast). Amputatsioon võib kaasta ka puusa. Ülajäseme amputatsioon – sõrm(ed), käelaba, käes osa alt või ülalt poolt küünarliigest, terve käsi (õlast). Pärast amputatsiooni ja näidustuse olemasolul on soovitav puuduv jäse asendada proteesiga. Igale amputatsiooni läbi teinud patsiendile ei ole proteesi valmistamine näidustatud. Näiteks kui patsiendi kognitiivne seisund ei võimalda proteesiga hakkama saada, patsient ei oska proteesi paigaldada, seda kasutada. Samuti peab patsient olema motiveeritud proteesi kasutamise osas ning näitama üles aktiivsust, olema õppimisvõimeline, saama hakkama proteesi paigaldamisega, kasutamisega, köndi sidumise ja hooldamisega. Püsiprotees Püsiproteesi all mõeldakse jäsemeproteesi, mis valmistatakse siis kui on selgus patsiendi aktiivsus, vajaduste ja liikumiskeskkondade osas. Püsiproteesi hüvitamine Eesti Vabariigi kodanikule käib läbi Sotsiaalkindlustusameti. Hüvitise saamiseks peavad olema täidetud vastava aktiivsusgrupi nõuded, peab olema väljastatud isikliku abivahendi kaart ja arstitõend või rehabilitatsioonimeeskonna hinnang.
 • Käeprotees Käeproteesi haaramise liigid:
  • Täpsushaare (pintsettvõttega haarama) – Precision (pincher) grip
  • Kolmhark haare – Tripod (palmar) grip
  • Lateraalne haare – Lateral (key pinch)
  • Konkshaare – Hook
  • Sfääriline haare – Spherical
  • Sportlik haare – Sport-specific
  • Müoelektriline haare – Myoelectric
  Käeproteesid täpsushaarde ja kolmhark haardega Need haarded võimaldavad kasutajal haarata väiksemaid esemeid. Täpsushaarde puhul on käeproteesil pöial mis vastandub nimetissõrmega. Kolmhark haarde puhul pöial vastandub nii nimetissõrmega kui ka keskmise sõrmega. Lateraalse haardega proteesid Lateraalne haare võimaldab kasutada väiksemaid esemeid (näiteks võtme keeramini lukus) kuna sellel on pöial mis vastandub nimetissõrme küljega. Konkshaarde proteesid Konkshaare võimaldab kanda käepidemega esemeid. See võimaldab pöidla ja sõrmede flektsiooni. Sfäärilise haardega proteesid Sfääriline protees võimaldab pöidla ja sõrmeotste flektsiooni. Selle haaramistüübiga proteesiga on võimalik haarata ümaraid esemeid (näiteks uksenupp, elektripirn). Spordispetsiifilised proteesid Sellistel proteesidel võib lisaks käele olla ka haardeseade (golf, vibulaskmine või jõutõstmine) või käsi koos kindaga, et püüda pesapalli palli. Müoelektriline funktsionaalne käeprotees Uued arendused väikeste juhtmevabade elektroonikaseadmetega, mis kontrollivad liigutust ja tunnetust patsiendi käeproteesis suudavad tagada palju loomulikuma haarde. IV aktiivsuse tasemele vastavad alajäseme proteesid (Össur, Ottobock).
 • Proteesihülsid Hülss on teie proteesi kõige olulisem komponent. Kui see ei sobi õigesti, võib tekkida valu, haavandid ja villid ning protees tundub raske ja tülikas. Teie liikumine võib olla oluliselt häiritud või protees võib üldse lõpetada kusagil kapi nurgas. Hülsi valmistamise tehnoloogia on aja jooksuv kõvasti arenenud ning tänapäevased proteesid on mugavamad ja mobiilsemad kui kunagi varem. Muutunud on nii materjalid kui tehnoloogiad, kasutusel on kerged ja painduvad materjalid, mis võimaldavad hülsil painduda, laieneda koos patsiendi köndiga. Proteesimeistri eesmärgiks on valmistada võimalikult stabiilne ja mugav hülss. Iga hülss on sama unikaalne nagu isik kes seda kannab. Suurimaks väljakutseks on asjaolu, et könt ei ole suuteline stabiilselt hoidma sama kuju või suurust ning selleks valmistatakse hülss selliselt, et see võimaldaks mõningast kõikumist. Lisaks peab proteesikandja kinni pidama kohustusest hoidmaks oma kehakaalus stabiilselt +- 2% ulatuses.
 • Toimimise viisid:
  • Keha juhitud proteesid
  • Hõõrdetakistusega juhitud proteesid
  • Müoelektrilised proteesid
  Keha juhitud proteesid Koosnevad kaablist ja rakmetest mis kasutavad ära õla ja selja liigutusi, et liigutada kätt. Kuigi nad on kaalult kerged, on seda tüüpi proteesid vähem atraktiivsed kui teised võimalused ja on kasutaja jaoks tülikad. Hõõrdetakistusega juhitud proteesid Kaalult kerge protees, mis toimib läbi vastaskäe liigutuse. Müoelektrilised proteesid Ei vaja kaableid, tagatud on rohkem funktsioone. Kaalult rasked. i-limb quantum Tootja Össur esindaja Eestis Rehabilitatsiooniabi OÜ i-limb quantum on üks parimatest müoelektrilistest käeproteesidest mis tänaseks välja on töötatud. Protees koosneb 5 iseseisvalt liikuvast sõrmest. Suure tegevusvabaduse annavad 4 erinevat toimemehhanismi – liigutus, tarkvara, lihas, lähedus. Sellel on 24 eelseadistatud haardeprogrammi, igal ühel oma spetsiifiline ülesanne. Lisaks on kasutajal võimalik seadistada 12 isiklikku haardeprogrammi, et teostada täpselt endale vajalikke igapäevaseid toiminguid. Maksimaalne käe koormus 40 kg (Extra Small) – 90 kg (Small, Medium, Large). Maksimaalne sõrmede koormus 20 kg (Extra Small) – 32 kg (Small, Medium, Large). Käe täieliku sulgemise kiirus 0,8 sekundit. Elektrooniliselt roteeruv pöial automaatselt vahetab reziime kas lateraalse ja vastanduva haardemustrite vahel.